Soğuk Deri
Kitap Adı Soğuk Deri
Yazar Albert Sánchez Piñol
Yayıncı Jaguar Kitap
Çeviren Yıldız Ersoy Canpolat
Editör Ahmet Batmaz
Sayfa Sayısı 232 Sayfa
ISBN 9786056840555
Paylaş

Birinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra Antarktika yakınlarındaki küçük bir adaya, bir yıllığına yeni bir meteoroloji uzmanı gelir. Haritada bile zor görülen bu küçük adada bir kişi daha yaşamaktadır: Fenerin ketum görevlisi. Fakat iki kişilik bu ada, hiç de göründüğü kadar sakin değildir. Adanın gizemi ancak karanlık çöktüğünde ortaya çıkar. Soğuk Deri, imgelem gücü ve felsefi sorgulamalarıyla, insanın ”öteki” ile kurduğu ilişkiye dair unutulmaz bir roman.

Okuyup bitirdikten sonra bile peşimi bırakmadı. Müthiş bir kitap.
– Enrique Vila-Matas

Huzursuz eden, çekiç gibi inen, görkemli bir roman.
– David Mitchell

Prospero Serisi : 1. Kitap

Shakespeare’in Fırtına’sında Prospero, kızıyla birlikte on iki yıl yaşamak zorunda kaldığı adadan ayrılırken sihirli asasını ve kitaplarını gömer. Prospero’nun kayıp kitaplarından mahrum kalan insanlığın kendi rüyalarını (ütopya), kâbuslarını (distopya), hayallerini (fantastik) ve geleceğini (bilimkurgu) yazmaktan başka çaresi kalmamıştır artık.

Bu kitabı neden yayımladık?

Prospero Kitaplığı’nın ilk kitabı olarak seçtiğimiz Soğuk Deri hem fantastiği hem de gerçekçiliği çok iyi birleştiren ve aynı zamanda (tıpkı bu dizinin adının geldiği Fırtına gibi) adada geçen bir öykü. Ancak türünün en iyi örneklerinde bulunan felsefi bir derinliği enfes bir üslupla kaleme almış Pinol. Birçok sahne (mesela anlatıcının su altında karşılaştığı o büyük sürpriz) hem görsel hem de anlatım güzelliğini aynı anda veriyor okura. Bütün iyi bilimkurgu, fantastik romanlar da, -tıpkı diğer türden iyi romanlar gibi- esas olanı yani insan ve öteki ilişkisini, insanın yeni gerçekler karşısındaki durumunu estetik bir biçimde ele alır. Soğuk Deri’yi tam da bu nedenle seçtik.

Albert Sánchez Piñol

Yazar Hakkında Albert Sánchez Piñol

1965’te Barselona’da doğdu. Antropoloji eğitimi alan Piñol, 2002 yılında yayımladığı ilk romanı Soğuk Deri ile büyük bir başarı yakaladı ve kitap iki yıldan fazla İspanya’nın çok satanlar listesinde kaldı. 2005 yılında da Pandora al Congo adlı romanını yayımlayan Piñol, daha sonra Victus (2012) Vae Victus (2015) adlı iki tarihî roman kaleme almıştır. Piñol, eserlerini Katalan dilinde yazmaktadır. Soğuk Deri bugüne kadar otuz yedi dile çevrilmiştir.