Bayan Caliban
Kitap Adı Bayan Caliban
Yazar Rachel Holmes Ingalls
Yayıncı Jaguar Kitap
Çeviren Özge Çağlar Aksoy
Editör Berk Çetin
Sayfa Sayısı 120 Sayfa
ISBN 9786257027021
Paylaş

Bayan Caliban

Rachel Holmes Ingalls

“Ingalls’ın hayal gücünün ve imgeleminin nesre dönüştüğündeki sahiciliği şaşırtıcıdır. Bayan Caliban, kayda değer bir sonuca ulaşmayan bir aşk hikâyesinin tüm acı-tatlı görünümlerini, melankolisini içinde barındırır.”

Joyce Carol Oates

“Gerilimi bir an bile azalmayan, son derece ustalıklı yazılmış bir eser.”

Ursula K. Le Guin

Dorothy, ev işlerinin tekdüze akışı ve evliliğindeki eşitsizliğin yıkıcılığı içinde yuvarlanıp gitmektedir. Bir akşam yine yemek hazırlamak için mutfağa girdiğinde, denek olarak kullanılmak üzere hapsedildiği enstitüden kaçan Larry isimli devasa bir yaratıkla karşılaşır. Bu karşılaşma ile birlikte hayatları birdenbire yön değiştirir. İlişkileri ilerledikçe ve birbirlerini daha yakından tanıdıkça bu iki farklı dünyanın kesişimi, yepyeni bir özgürleşme alanına dönüşmeye başlar.

20. yüzyıl Anglo-Amerikan edebiyatının gömülü kalmış cevherlerinden Bayan Caliban ile toplumsal cinsiyet rolleri, aşk, cinsellik ve kıskançlık gibi konuları kendine has gerçeküstü bir atmosferde bir araya getiren Rachel Ingalls, ilk kez Türkçede.

Prospero Serisi : 5. Kitap

Shakespeare’in Fırtına’sında Prospero, kızıyla birlikte on iki yıl yaşamak zorunda kaldığı adadan ayrılırken sihirli asasını ve kitaplarını gömer. Prospero’nun kayıp kitaplarından mahrum kalan insanlığın kendi rüyalarını (ütopya), kâbuslarını (distopya), hayallerini (fantastik) ve geleceğini (bilimkurgu) yazmaktan başka çaresi kalmamıştır artık.

Bu kitabı neden yayımladık?

Rachel Ingalls’ın bu ünlü romanı genellikle kadın, toplumsal cinsiyet, evlilik, aşk vb. gibi konular üzerinden defalarca yorumlanmıştır. Bunun yanında Bayan Caliban adeta bir modern peri masalı. İnce bir melankolinin ve bize “üzülme yaratık, evet, bu dünyada sana yer yok ama bizlere de yok” dedirtecek kadar gerçekçi bir peri masalı. Aynı zamanda bu serimizin adının geldiği Fırtına’daki Caliban’a bir gönderme olması bizim için hoş bir rastlantı…

Rachel Holmes Ingalls

Yazar Hakkında Rachel Holmes Ingalls

1940 yılında Boston’da doğdu. Babası Harvard Üniversitesi’nde Sanskritçe profesörü,  annesi ise ev kadınıydı. Ailesindeki bu “çalışan erkek-ev kadını” ikiliği, hayatı boyunca yapıtlarında işlediği önemli meselelerden biri oldu. Okulu yarıda bırakıp Almanya’ya gitti ve burada Almanca öğrendi. 1964’te ABD’ye geri dönüp Radcliffe College’dan mezun oldu. Mezun olduğu yaz İngiltere’ye, Shakespeare’in 400. doğum günü kutlamalarına katılmak için doğduğu şehir olan Stratford’a gitti, bir yıl sonra da Londra’ya yerleşti. İlk romanı Theft (Hırsızlık), 1970 yılında yayımlandı ve Authors’ Club İlk Roman Ödülü’nü kazandı. 1982’de Mrs. Caliban (Bayan Caliban) yayımlandı. Ingalls bu romanıyla 1986’da British Book  Marketing Council tarafından, II. Dünya Savaşı sonrasında Amerikalı bir yazar tarafından yazılmış en iyi 20 kitap arasında John Updike, Philip Roth ve Thomas Pynchon gibi isimlerle beraber gösterildi. Bu paye sayesinde ilk romanından tam 16 yıl sonra kendi ülkesinde de ün kazanmaya başladı; fakat bu tanınırlığı uzun soluklu olmadı. Hayatı boyunca, birçoğu oldukça kısa, bir kısmı da öykü derlemesi olan 11 kitabı yayımlandı. Ingalls, 6 Mart 2019’da kan kanseri sebebiyle hayatını kaybetti. Aynı zamanda yakın arkadaşı olan İngiliz yazar ve ressam Hugh Fleetwood, edebiyat dünyasının Ingalls’ın mirasını uzun aradan sonra tekrar hatırlamasıyla ilgili, Ingalls’ın cenaze töreninde şunları söyleyecekti: “Yalnızca mutlu olmamıştı; en sevdiği opera olan La Traviata’daki Violetta gibi, yeniden doğmuş hissediyordu.”