Kırık Nisan
Kitap Adı Kırık Nisan
Yazar İsmail Kadare
Yayıncı Jaguar Kitap
Çeviren Şebnem Degni
Editör Berk Çetin
Sayfa Sayısı 184 Sayfa
ISBN 786257027427
Paylaş

Kırık Nisan

İsmail Kadare

Arnavutluk dağlarında yüzyıllardır hüküm süren Kanun ve töreye uyarak ağabeyinin katilini öldürüp intikamını alan Corg Berişa, artık bir sonraki kurban konumuna düşmüştür. Kan parasını ödemek şartıyla bir aylık dokunulmazlık elde etmek için Kanun’un idari merkezine doğru yollara düşer. Bu sırada bir Kanun araştırmacısı olan ünlü yazar Besian Vorpsi ve karısı Diana, balayı için başkentten dağlara, âdeta zamanın dışında yaşayanların dünyasına gelmiştir.  Görünüşte birbirleriyle hiç ilgisi olmayan bu üç insanın yolları kesişir.

Dökülen kanlar, sisler içindeki görünmez ellerce yüzyıllardır teklemeden döndürülen Kanun çarkları, dağlarda ölmeyi-öldürmeyi bekleyerek hayalet gibi dolaşan genç insanlar, kırılan kalpler, solan hayatlar… İsmail Kadare’nin en sevilen romanlarından Kırık Nisan, Şebnem Degni’nin çevirisiyle ilk kez Türkçede.

“İsmail Kadare, Homeros’a kadar uzanan hikâye anlatı geleneğinin evrensel çapta yazarıdır.”
–John Carey

İsmail Kadare

Yazar Hakkında İsmail Kadare

1936’da, o zamanlar bir krallık olan Arnavutluk’un, aynı zamanda komünist lider Enver Hoca’nın da doğum yeri olan Cirokastra şehrinde doğdu. Babası Halit Kadare postane memuru, annesi Hatice Dobi tarafından büyük büyükbabası Hoca Dobi ise Bektaşi ozanıydı.

Kadare’nin doğumundan üç yıl sonra faşist lider Mussolini Arnavutluk’u işgal etti ve kral Ahmet Zogu’yu sürgüne gönderdi. Mihver Devletleri, II. Dünya Savaşı’nda bozguna uğradıktan sonra Arnavutluk komünist rejimle yönetilmeye başladı. Kadare ilk ve ortaokulu doğduğu şehirde tamamladı.

12 yaşında yazmaya başladığı kısa öyküleri Pioneri isimli komünist gençlik gazetesinde yayımlandı. İlk şiir kitabı Frymëzime djaloshare [Çocuksu İlhamlar] 1954’te, ikincisi Ëndërrimet [Düşler] ise 1957’de yayımlandı. Tiran Üniversitesi’nin Tarih ve Filoloji Fakültesi’nde edebiyat okudu. Kazandığı bir şiir yarışması sayesinde 1958-60 yıllarında Moskova’daki Maksim Gorki Edebiyat Enstitüsü’nde öğrenim gördü. SSCB’de bulunduğu süre boyunca Sosyalist Gerçekçilik’le yıldızı barışmadı. SSCB ile Arnavutluk arasındaki siyasi, ekonomik ve diplomatik ilişkiler kopmadan önce ülkesine geri döndü. 1960’tan Fransa’ya yerleştiği 1990 yılına kadar Tiran’da sürdürdüğü yaşamı boyunca gazetecilik yaptı, süresiz olarak Fransızca ve Arnavutça yayımlanan Les Lettres Albanaises isimli derginin genel yayın yönetmenliğini üstlendi ve Drita isimli edebiyat dergisinde yazılar yazdı. İlk romanı Gjenerali i ushtrisë së vdekur [Ölü Ordu’nun Generali] 1963’te, 26 yaşındayken yayımlandı. Bu roman 1970’te Fransızcada yayımlanınca Kadare dünya çapında üne kavuştu. 1978’de Prilli i Thyer [Kırık Nisan, Jaguar Kitap, 2023], 1981’de ise alegorik ve yergici romanı Pallati i ëndrrave [Rüyalar Sarayı, Jaguar Kitap, 2022] yayımlandıktan sonra rejimle başı iyice derde girmeye başlayınca 1990’da Fransa’ya siyasi sığınmacı olarak yerleşti. Otobiyografik özellikler taşıyan son romanı Kukulla [Bez Bebek] 2015’te yayımlandı. Hâlen Fransa’da yaşayan Kadare roman, senaryo, deneme, şiir ve öykü kitaplarından oluşan seksenden fazla eser kaleme almış ve kırktan fazla dile çevrilmiştir.

Yayımladığımız Diğer Kitapları