Bez Bebek
Kitap Adı Bez Bebek
Yazar İsmail Kadare
Yayıncı Jaguar Kitap
Çeviren Şebnem Degni
Editör Berk Çetin
Sayfa Sayısı 104 Sayfa
ISBN 9786257027458
Paylaş

Bez Bebek

İsmail Kadare

İşte Ulusal Tiyatro’nun oyuncuları; o çok sevdiğin güçlü sesleri şimdi senin için kısık kısık çıkıyor. Çünkü hepsi biliyor ki, nasıl 1933’te genç bir gelin olarak yanına gittiysen, şimdi de aynı şekilde şeh­rin batı mezarlığında yatan kocanın yanına gidiyorsun. O da tıpkı eskiden olduğu gibi seni orada karşılayacak ve şöyle diyecek: “Bez Bebek, demek geldin ha?”
O son anlarda, senin için kavraması çok zor olan şeyler­den kaçmaya çalışacaktım: şu hepimizin içinden geldiği ka­ranlık. Ya da tersi: içine doğru yürüdüğümüz karanlık.

Arnavutluk’un Cirokastra şehrinde, varsıl bir aile olan Dobiler’in kızı “Bez Bebek”, on yedi yaşındayken renkli ve cıvıl cıvıl baba evinden kasvetli Kadare konağına gelin gider. Gizli odaları, geçitleri, hatta zindanı olan bu üç yüz yıllık konağın ve oradaki yaşamın soğukluğu Bez Bebek’i zaman içinde “yiyip bitirmeye” başlar. Kayınvalidesinin ölümüyle biraz olsun rahatlayacakken, bu sefer de oğluyla, yani İsmail Kadare’yle yaşayacağı kuşak çatışması dert olur başına. Ait olduğu dünyanın ve dolayısıyla kendisinin yavaş yavaş geride kaldığını; âdeta kâğıttan, bezden yapılmışçasına hafifliği ve naifliğiyle bir gölge gibi geçip gittiğini fark eder.
Çağdaş Arnavut edebiyatının en büyük ismi kabul edilen İsmail Kadare’nin 1994’te kaybettiği annesine vefa borcunu ödediği romanı Bez Bebek, Şebnem Degni’nin çevirisiyle…

Zor bir sevginin büyüleyici bir anlatımı.
–John Burnside

Bu kitabı neden yayımladık?

Yetenekli ve ünlü bir yazarın dönüp aile geçmişe, dahası annesinin öyküsüne bakması her zaman ilginçtir. Birçok itirafı, sırrı, bilinmezi estetik bir ölçüyle dile getirir bu yazarlar. Kadare’nin romanı da işte bunlardan biridir. Ömrü boyunca yer yer dalga geçilen, küçümsenen, bu yüzden kimi zaman “Pek akıllı olmadığımı biliyorum…” demek zorunda kalan, kimi zaman da “Ben aptal değilim,” diyerek itiraz eden bir annenin öyküsü enfes bir biçimde yazıldığı için bu kitabı yayımladık.
İsmail Kadare

Yazar Hakkında İsmail Kadare

1936’da, o zamanlar bir krallık olan Arnavutluk’un, aynı zamanda komünist lider Enver Hoca’nın da doğum yeri olan Cirokastra şehrinde doğdu. Babası Halit Kadare postane memuru, annesi Hatice Dobi tarafından büyük büyükbabası Hoca Dobi ise Bektaşi ozanıydı.

Kadare’nin doğumundan üç yıl sonra faşist lider Mussolini Arnavutluk’u işgal etti ve kral Ahmet Zogu’yu sürgüne gönderdi. Mihver Devletleri, II. Dünya Savaşı’nda bozguna uğradıktan sonra Arnavutluk komünist rejimle yönetilmeye başladı. Kadare ilk ve ortaokulu doğduğu şehirde tamamladı.

12 yaşında yazmaya başladığı kısa öyküleri Pioneri isimli komünist gençlik gazetesinde yayımlandı. İlk şiir kitabı Frymëzime djaloshare [Çocuksu İlhamlar] 1954’te, ikincisi Ëndërrimet [Düşler] ise 1957’de yayımlandı. Tiran Üniversitesi’nin Tarih ve Filoloji Fakültesi’nde edebiyat okudu. Kazandığı bir şiir yarışması sayesinde 1958-60 yıllarında Moskova’daki Maksim Gorki Edebiyat Enstitüsü’nde öğrenim gördü. SSCB’de bulunduğu süre boyunca Sosyalist Gerçekçilik’le yıldızı barışmadı. SSCB ile Arnavutluk arasındaki siyasi, ekonomik ve diplomatik ilişkiler kopmadan önce ülkesine geri döndü. 1960’tan Fransa’ya yerleştiği 1990 yılına kadar Tiran’da sürdürdüğü yaşamı boyunca gazetecilik yaptı, süresiz olarak Fransızca ve Arnavutça yayımlanan Les Lettres Albanaises isimli derginin genel yayın yönetmenliğini üstlendi ve Drita isimli edebiyat dergisinde yazılar yazdı. İlk romanı Gjenerali i ushtrisë së vdekur [Ölü Ordu’nun Generali] 1963’te, 26 yaşındayken yayımlandı. Bu roman 1970’te Fransızcada yayımlanınca Kadare dünya çapında üne kavuştu. 1978’de Prilli i Thyer [Kırık Nisan, Jaguar Kitap, 2023], 1981’de ise alegorik ve yergici romanı Pallati i ëndrrave [Rüyalar Sarayı, Jaguar Kitap, 2022] yayımlandıktan sonra rejimle başı iyice derde girmeye başlayınca 1990’da Fransa’ya siyasi sığınmacı olarak yerleşti. Otobiyografik özellikler taşıyan son romanı Kukulla [Bez Bebek] 2015’te yayımlandı. Hâlen Fransa’da yaşayan Kadare roman, senaryo, deneme, şiir ve öykü kitaplarından oluşan seksenden fazla eser kaleme almış ve kırktan fazla dile çevrilmiştir.

Yayımladığımız Diğer Kitapları