Aşk Aptallığı
Kitap Adı Aşk Aptallığı
Yazar Wilhelm Genazino
Yayıncı Jaguar Kitap
Çeviren Özden Özberber
Sayfa Sayısı 178 Sayfa
ISBN 9786056840524
Paylaş

Aşk Aptallığı

Wilhelm Genazino

Kıyamet hakkında seminerler vererek hayatını zar zor kazanan elli iki yaşında bir adam ve onun birbirlerinden habersiz iki sevgilisi: Sandra ve Judith. Mükemmel bir Genazino romanı için gereken her şey işte bu kadar…

Yıllar önce başarısız bir evlilik yapan kahramanımız bu iki kadından hangisi ile yaşamak istediğini daha sık düşünmeye başlar ve işler iyice sarpa sarmadan bir karar vermek zorundadır. Sandra ve Judith ikilemini neredeyse bir yazı tura atışıyla çözecek kadar çıkmaza giren isimsiz kahramanımız aynı zamanda yaşam, toplum, aşk, geçmiş gibi konular hakkında ilginç gözlemler yapar, tuhaf işlere kalkışır. Böylece Aşk Aptallığı, kafası karışık bir adamın portresinden ziyade, daha derin bir meseleyi sezdiği halde bunu bir türlü çözemeyen zeki ve hüzünlü bir adamın hikâyesine dönüşür.

Özden Özberber’in Almanca aslından çevirdiği Aşk Aptallığı ile Genazino, yine bildiğiniz gibi..

“Genazino’nun eserlerinde çağdaş Alman edebiyatındaki hüznün, melankolinin ve can sıkıntısının en derin hallerinden biri görülür.”

–Svenja Frank-


Bu kitabı neden yayımladık?

Genazino: Kendi halinde bir yazar, ama kendisine göre bir hali var. O Gün İçin Bir Şemsiye’yi yayımlandıktan sonra okurlarımızın bu yazarı başka türlü sevdiklerini anlamamız çok da zor olmamıştı. “İçten bir iç ses”le konuşan biri vardı çünkü. Görkemli entrikaları değil, ruhsal derinliği tercih eden bir yazarı okurumuzla buluşturduğumuz için biz de çok mutlu olmuştuk. Aşk Aptallığı’nı bu nedenle okurlarımıza “Genazino, yine bildiğiniz gibi…” diyerek ve yine mutlulukla sunuyoruz. İyi okumalar dileriz.

Wilhelm Genazino

Yazar Hakkında Wilhelm Genazino

22 Ocak 1943’te Mannheim’da dünyaya geldi. Almanca, felsefe ve sosyoloji okudu. 1965’e dek gazetecilik yaptı. 1970’ten sonra radyo oyunları, tiyatrolar ve başarılı romanlar yazdı. 1980 ve 1986 yılları arasında, edebiyat dergisi Lesezeichen’in editörlüğünü üstlendi. 2001’de çağdaş Alman edebiyatının en önemli eserleri arasında gösterilen Ein Regenschirm Für Diesen Tag (O Gün İçin Bir Şemsiye) adlı romanıyla büyük bir başarı kazandı ve 2004’te Almanya’nın en prestijli edebiyat ödülü Georg Büchner Preis’e layık görüldü.

Yayımladığımız Diğer Kitapları