33
Kitap Adı 33
Yazar Kjersti Skomsvold
Yayıncı Jaguar Kitap
Çeviren Deniz Canefe
Editör Ferhat Özkan
Sayfa Sayısı 120 Sayfa
ISBN 9786056587870
Paylaş

K., sorunlu öğrencilerden oluşan bir okulda matematik öğretmenliği yapıyor. Doğum gününde öğrencileri yaşını sorduğunda “33” diyor, “İsa’nın yaşındasın,” diyerek ölüm vaktinin geldiğini hatırlatıyor ona öğrencileri. Oysa, sevgilisi Ferdinand’ın intiharıyla zaten bir parça ölen öğretmenlerinin, akciğer nakli beklediğinden haberleri yok. Eğer uygun bir akciğer bulunamazsa K.’nın yaşamla göbek bağı kopacak. “Öteki taraf”taki Ferdinand ise boş durmuyor: K.’yı yazar Samuel’le yakınlaşmaya, bir roman yazmaya ve bir bebek sahibi olmaya teşvik ediyor sürekli. Fakat K., bebeğe bakabileceğinden emin değil, tıpkı hayatta kalıp kalmayacağını bilmediği gibi. Onun yerine bir “hayvan” edinmeye karar veriyor. Bir yumurta ve kuluçka makinesi alıyor. Bir gün yumurta çatlıyor, hayvan ortaya çıkıyor. K., gerçek çocuğa hazırlık olması için adını “çocuk” koyuyor. Çocuk’u ise bir plastik poşete…

Hayati bir sorunu olan K.’nın hayat verme içgüdüsü, enerjisi hiç düşmeyen bir romana dönüşüyor 33’te. Düğümler atılıyor, düğümler çözülüyor. Nefes alınıyor, nefes veriliyor. Sorular soruluyor, -bazen- yeni sorularla cevap veriliyor onlara. Kjersti Skomsvold’un, melankolik tavrını gerçeküstü bir anlatımla birleştirdiği romanı 33’ü Hızlandıkça Azalıyorum’u da Türkçeye kazandıran Deniz Canefe Norveççeden çevirdi.

“Çocuğa radyoda duyduklarımı, bir insanın bedenine hiç dokunulmazsa onun öldüğünü anlatıyorum, bu bir tokat gibi. Çocuk bana bakıyor; ama yüzünde hiçbir ifade yok ve bir anda bedensel temas düşüncesi huzursuzluk verici bir şey olmaya başlıyor. Şimdi belki kendimi tekrarlıyorumdur, büyük olasılıkla öyle yapıyorum. Önemsiz şeyleri yineliyorum, bu sırada önemli olanlar yazılmamış kalıyor. İnsan asla her şeyi söylemeyi başaramıyor.”

Bu kitabı neden yayımladık?

Kjersti Skomsvold, genç olmasına rağmen kendisine has bir tarzı olan yazarlardan. Duygulara yaklaşımını ve karamsar tonlara yaklaştıkça yoğunluğu artan yaratıcılığını onun sadece İskandinav olmasıyla açıklamak pek mümkün değil. Hızlandıkça Azalıyorum’u okurlarımız oldukça beğenmiş ve yazarın diğer kitaplarını da okumak istemişti. İkinci kitabı Monstermenneske, Skomsvold’un yazarlık kariyerinde önemli bir yer tutsa da 33, Skomsvold’u neden sevdiğimizi daha iyi gösteren bir kitap olduğu için Jaguar kitapları arasına almakta hiç gecikmedik. 33, daha gerçeküstü, daha saf, biraz daha karışık görünse de düğümlerini dikkatli okur için birer birer açan bir roman.

Kjersti Skomsvold

Yazar Hakkında Kjersti Skomsvold

1979’da Oslo’da doğdu. 2009 yılında Tarjei Vesaas İlk Kitap ödülüne layık görülen Hızlandıkça Azalıyorum’dan (Jo fortere jeg går, jo mindre er jeg) sonra 2012’de Monstermenneske adlı yeni romanını yayımladı.

Yayımladığımız Diğer Kitapları