Uzun Yürüyüş’te Mao’nun Maceraları
Kitap Adı Uzun Yürüyüş’te Mao’nun Maceraları
Yazar Frederic Tuten
Yayıncı Jaguar Kitap
Çeviren Gökhan Aksay
Editör Ferhat Özkan
Sayfa Sayısı 160 Sayfa
ISBN 9786056501920
Paylaş

Uzun Yürüyüş’te Mao’nun Maceraları

Frederic Tuten

Mao, Çin İç Savaşı sırasında meşhur Uzun Yürüyüş’ünü yapar. Frederic Tuten, yıllar sonra bu olayı kendisine has bir şekilde anlatır: İşin içine Hemingway, Kerouac, Herman Melville veya Oscar Wilde’ı da karıştırır. Pastiş ve kolajlar yapar, bazı metinlerin parodilerini yazar, mizahını esirgemez. Sonunda, olağanüstü nükteli, bozguncu ve Amerikan pop art hareketinin ikonu olan bir roman çıkar ortaya.

Tuten’in Türkçe baskı için yazdığı önsöz ve Gökhan Aksay’ın çevirisiyle…

“Frederic Tuten, insanı acımasızca kahkahalara boğan bir kitap yazmış. Uzun Yürüyüş’te Mao’nun Maceraları, Amerikan uzun yürüyüşünün kültür engelli piyadeleri için buz gibi bir gazoz, bir soğuk kompres, ağaç altı bir gölgelik.”
Susan Sontag

“Dâhice kotarılmış bir metin ve şimdiye kadar yapılmış en iyi post-modern çalışma… Türünün başyapıtı…”
Oscar Hijuelos

“Çok sevimli ve özgün. Gülünç, acı ve ciddi.”
Iris Murdoch

Kapak tasarım (Jaguar Kitap için): Dwayne Booth (Mr. Fish)

 

Bu kitabı neden yayımladık?

Uzun Yürüyüş’te Mao’nun Maceraları, postmodern romanın tanımı yapılırken verilen özellikleri teker teker örneklendiren bir roman: Pastişler, kolajlar, parodiler, parçalı bir anlatım, farklı türlerin bir araya gelmesi, vesaire… Yine de, 1971’de yazılan bu kitap, “laboratuvar ürünü” bir kitap değil. Mao’nun Maceraları, yenilikçiliğin veya “teknik kullanımı”nın yapaylık anlamına gelmediğini göstermediği için değerli… Tuten’in en iyi eseri olarak kabul edilen ve her yirmi yılda bir yeniden keşfedilen bu kitabı “romanı önemseyen” her okurun okumaktan mutluluk duyacağını düşünüyoruz. Mao’nun Maceraları, içinde her an her şeyin olabileceği bir roman, başka bir ifadeyle, farklı fizik kurallarının geçerli olduğu yeni bir gezegen.

Frederic Tuten

Yazar Hakkında Frederic Tuten

1936, Bronx, New York. Meksika’da Colomb Öncesi Amerikan Sanatı Tarihi, New York University’de Amerikan edebiyatı okudu. Paris’te Amerikan sineması ve edebiyatı üzerine dersler verdi. Guernica Magazine’in yayın kurulunda yer aldı. Öyküleri ve yazıları Granta, Conjunctions gibi dergilerde yayımlandı. The Adventures of Mao on the Long March (Uzun Yürüyüşte Mao’nun Maceraları) yayımlandıktan sonra on yedi yıl süren bir sessizlik dönemine girdi. Yazarın Tallien: A Brief Romance (1988), Tintin in the New World: A Romance (1993), Van Gogh’s Bad Café (1997) ve The Green Hour (2002) adlı romanları, Self-Portraits: Fictions adlı bir öykü kitabı ve modern sanat üzerine birçok makalesi bulunmaktadır.