Şeylerin Ağırlığı
Kitap Adı Şeylerin Ağırlığı
Yazar Marianne Fritz
Yayıncı Jaguar Kitap
Çeviren Gül Gürtunca
Editör Berk Çetin
Sayfa Sayısı 96 Sayfa
ISBN 9786257027397
Paylaş

Şeylerin Ağırlığı

Marianne Fritz

Bir adam, bir yemin, işte yitip gittin.

Savaşların ve ölümlerin yarattığı travmaların ağırlığı altında kalmış Berta’nın, yakın arkadaşı Wilhelmine ve kocası Wilhelm arasında geçen öyküsü, aynı zamanda çalkantılarla dolu bir yüzyılın hızlandırılmış özeti gibidir. Fritz’in, parçalanmış zihinlere parçalanmış anlatımlar gerekir anlayışıyla kaleme aldığı Şeylerin Ağırlığı, görünüşte basit ama detaylara indikçe girift bir hale gelmesiyle âdeta modern bir Yunan tragedyasına dönüşür.

Sebald, Jelinek gibi yazarların hayranlığını kazanan Marianne Fritz’in ilk romanı Şeylerin Ağırlığı, 1978’de Robert Walser Ödülü’nü kazanmıştır. Türkçede ilk kez yayımlanan Fritz’in bu önemli eseri, Gül Gürtunca’nın Almanca aslından çevirisiyle…

Marianne Fritz

Yazar Hakkında Marianne Fritz

14 Aralık 1948’de, Avusturya’nın doğusundaki Weiz şehrinde dünyaya geldi. 1970’lerin başında Viyana’ya taşındı ve ölümüne dek burada yaşadı. 1978’de yayımlanan ilk romanı Şeylerin Ağırlığı ile Robert Walser Ödülü’nü kazandı. İlk roman ve beraberinde getirdiği başarı, Fritz’in hayatının geri kalanını adayacağı, Die Festung isimli çok ciltli projenin habercisiydi. 1980’de bu projenin ilk ayağı olan Das Kind der Gewalt und die Sterne der Romani yayımlandı; fakat çok az satınca yayıncısı kitabın haklarını bıraktı.

Projenin ikinci romanı Dessen Sprache du nicht verstehst 1986’da yayımlandı. Sayfa sayısı 3.300’den fazla olan bu roman, karmaşıklığı ve sunduğu sıradışı dilbilimsel deneyim dolayısıyla hem Jelinek ve Sebald gibi yazarların ilgisini çekti, hem de ağır eleştirilerin hedefi oldu. Fritz, Almancanın dilbilimsel sınırlarını 1990’larda da aynı proje içerisinde zorlamaya devam etti; sonraki iki cilt, Naturgemäß I-II başlıklarıyla yayımlandı. 2001’de, 1979 ile 2001 arasında Klosterneuburg şehri ile Avusturya Franz Kafka Topluluğu tarafından iki yılda bir verilen Franz Kafka Ödülü’ne layık görüldü. 2007’de 58 yaşındayken kan enfeksiyonu sonucu hayatını kaybetti.