Şanghay Büyüsü
Kitap Adı Şanghay Büyüsü
Yazar Juan Marsé
Yayıncı Jaguar Kitap
Çeviren Gökhan Aksay
Editör Berk Çetin
Sayfa Sayısı 240 Sayfa
ISBN 9786056923999
Paylaş

Şanghay Büyüsü

Juan Marsé

İç savaş sonrası Barselona’nın fakir bir arka mahallesi:
Dağılmış aileler, huzursuz yetişkinler, babasız çocuklar, karanlıktan çıkıp gelen tekinsiz tipler…

Tüm bunların ortasında kalan on dört yaşındaki Daniel hem tatlı bir kaçık olan yaşlı Kaptan Blay’a göz kulak olmakta, hem veremli güzel Susana’ya evinde arkadaşlık etmekte hem de kızın, uzaklarda bir yerlerdeki babası Kim’le ilgili hayallerini paylaşmaktadır. Ta ki bir gün Forcat adında biri çıkıp gelene kadar…

İspanyol edebiyatının dev ismi Juan Marsé’nin toplumsal parçalanmışlıkları ve yitirilmiş düşleri en iyi anlattığı eserlerinden, Premio de la Critica ödüllü Şanghay Büyüsü, Gökhan Aksay’ın İspanyolca aslından çevirisiyle…

Juan Marsé’yi, İspanyol edebiyatının onlarca yıldır bize verdiği en iyi yazar olarak görüyorum. –Ignacio Echevarría

Zamanla, Marsé’nin dünyası ve anlatım tarzı, yalnızca en iyilerin erişebileceği bir bilgeliğin hâkimiyetine girmiştir. –Enrique Vila-Matas


Bu kitabı neden yayımladık?

İspanyol edebiyatının yaşayan en önemli isimlerinden olan Juan Marse, iç savaşı, bu dönemde ve özellikle sonrasında parçalanmış ailelerinin çocuklarını özel bir şekilde ele alan bir yazar. Şanghay Büyüsü bu temanın en iyi örneklerinden biri. Katmanlı bir hikâyeyi böylesine ustaca anlatabilmesi, karakterlerinin özgünlüğü, doğal melankolik havası ve okurken edebiyat keyfi dediğimiz hazzı bize vermesi Şanghay Büyüsü’nü yayımlamamıza neden oldu.

Juan Marsé

Yazar Hakkında Juan Marsé

Juan Marsé (8 Ocak 1933 – 18 Temmuz 2020), İspanyol yazar ve senaristtir. Marsé, özellikle 20. yüzyıl İspanyol edebiyatının önemli isimlerinden biri olarak kabul edilir ve eserleriyle birçok ödül kazanmıştır. Çalışmalarında genellikle sosyal meseleleri, kişisel hikayeleri ve İspanyol toplumundaki değişimleri ele almıştır.

Marsé, 1933’te Barselona’da doğdu ve 1950’lerde yazarlık kariyerine başladı. İlk eserleri, kendi hayatından izler taşıyan sosyal ve politik temalara odaklandı. “Esta cara de la luna” (Ayın Bu Yüzü, 1962) adlı ilk romanıyla dikkat çekti. Ancak, en büyük başarısını “Últimas tardes con Teresa” (Teresa ile Son Öğleden Sonralar, 1966) adlı romanı ile elde etti. Bu eser, şehirli ve varoş bölgelerindeki sınıfsal ayrımları, gençlik isyanını ve aşkı konu alır.

Marsé, eserlerinde genellikle anlatıcı bakış açısını kullanarak kişisel anıları ve toplumsal eleştiriyi birleştirir. İspanyol iç savaşı ve Franco diktatörlüğü dönemlerinin etkilerini eserlerine yansıtan yazar, toplumun değişimine olan duyarlılığıyla bilinir.

“Onades” (Dalgalar, 1983), “Rabos de lagartija” (Kertenkele Kuyrukları, 2000) ve “Caligrafía de los sueños” (Rüyaların El Yazısı, 2011) gibi diğer önemli eserleri de Marsé’nin edebi kariyerindeki diğer başlıca yapıtları arasında yer almaktadır.

Juan Marsé, edebi başarılarından dolayı birçok ödül kazanmış ve İspanyolca konuşulan dünyada saygın bir yazar olarak kabul edilmiştir. 18 Temmuz 2020’de 87 yaşında hayatını kaybetmiştir.