Sadık Ruslan
Kitap Adı Sadık Ruslan
Yazar Georgi Vladimov
Yayıncı Jaguar Kitap
Çeviren Kayhan Yükseler
Editör Mehmet Çelik, Natali Suvorova
Sayfa Sayısı 195 Sayfa
ISBN 9786056840500
Paylaş

Sadık Ruslan

Georgi Vladimov

Cehennemi, onu cennet sanan bir köpeğin gözünden anlatmak: Kitabın amacını böyle tanımlıyor Vladimov. Sovyet dönemi Rus edebiyatının tıpkı Bulgakov, Platonov gibi değeri çok sonradan anlaşılan dehası Georgi Vladimov’un başyapıtı Sadık Ruslan, yazıldığı yıl (1965) siyasi nedenlerle yayımlanamadı. Fakat mücevher değerindeki bu kitap samizdat yoluyla elden ele dolaşarak zamanla bir kült mertebesine yükseldi ve ancak 1975’te Batı Almanya’da sansürsüz tam metin halinde yayımlanabildi.

Sibirya’daki mahkûm kamplarından birinde özel eğitimli, sahibine ve Görev’e sonsuz sadakatle bağlı bir köpektir Ruslan. Ancak bir gün, özellikle Ruslan için düşünülmesi bile imkânsız bir olay gerçekleşir ve her şey altüst olur. Annesi de bir Gulag kurbanı olan Vladimov’un kaleminden bu muhafız köpeğinin tüm benliğine ve yaşadıklarına şahit olan biz okurlar, Ruslan’la birlikte dönüşü olmayan bir yola gireriz. Ruslan’ın gözünden yansıyanlar biz iki ayaklı akıllıların ruhlarındaki acımasızlığı, barbarlığı, bencilliği tüm derinliğiyle gösterir.

Politik bir alegori, modern bir fabl veya efendi-köle öyküsü… Farklı şekillerde yorumlansa da sarsıcı bir başyapıt olduğunda hemfikir olunan Sadık Ruslan’ı Kayhan Yükseler Rusça aslından çevirdi.

Bu kitabı neden yayımladık?

Nedeni çok basit: Sadık Ruslan’ın tüm edebiyat tarihi içinde yazılmış en iyi kitaplardan biri olduğunu düşünüyoruz. Öykünün ve karakterin özgünlüğü, anlatım tekniğinin mükemmel derecede gelişmiş olması ve son olarak bir edebiyat eserinin bize -hele finalde!- yaşattığı “kalakalmışlık duygusu” en çok bu eserle geliyor. Gerçek bir edebi mucize olan Sadık Ruslan yayımlamaktan en çok mutluluk duyduğumuz kitaplardan. Yeni dönem Rus edebiyatının saklı hazinelerinden olan bu kitabı okurlarımızında beğeneceğini umuyoruz.

Georgi Vladimov

Yazar Hakkında Georgi Vladimov

Gerçek adı Georgi Nikolayeviç Voloseviç olan Vladimov, öğretmen bir ailenin oğlu olarak 1931’de Ukrayna’nın Krakov kentinde dünyaya geldi. Babası İkinci Dünya Savaşı’nda Almanlara esir düştü ve bir toplama kampında öldü. Yahudi kökenli annesi Sovyet karşıtı kampanyaları nedeniyle tutuklandı ve Gulag kamplarına sürüldü. Leningrad’a taşınan Vladimov, burada Suvorov Askeri Akademisi’nde okudu. 1953’te Leningrad Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu ancak gazeteci olarak çalışmaya başladı. 1954’te Novıy Mir dergisinde edebiyat eleştirileri yazdı. 1961’de yayımlanan ilk romanı Большая руда (Büyük Maden), tipik bir Sovyet sanayi romanıydı. Yine konusunu Sovyet sanayinden alan Три минуты молчания (Üç Dakikalık Sessizlik) romanı ise Sovyet gerçeğini saptırmakla suçlanarak ağır eleştirilere uğradı. Vladimov, çalışma kamplarının hemen boşaltılmasından sonraki dönemde geçen ve olayları, sahibine tam bir teslimiyet ve sadakatle bağlı gözetim ve izleme için eğitilmiş Kafkas ırkı bir çoban köpeğinin gözünden anlattığı kült romanı Sadık Ruslan’da köpek metaforuyla, Stalin’in baskıcı rejimine körü körüne bağlı resmî görevlilerin sonsuz itaatini, sadakatini ve acımasızlığını yansıtıyordu. Sadık Ruslan yurt dışına çıkarılarak 1975’te Almanya’da yayımlandı, pek çok dile çevrildi. Rusya’da ancak 1995’te okuyucuyla buluştu. 1983 yılında tutuklanma tehlikesiyle karşı karşıya kalan Vladimov ülkesini terk edip Almanya’ya yerleşti. Sovyet vatandaşlığından çıkarıldı. Yurt dışında yazdığı Генерал и его армия (General ve Ordusu) adlı romanı 1995’te Rus Booker Ödülü’nü aldı. 2000 yılında tekrar Rus vatandaşı oldu. 2003’te Almanya’da yaşama veda eden Vladimov, Moskova yakınlarındaki Peredelkino Mezarlığı’na defnedildi.