Odysseia’nın Kayıp Bölümleri
Kitap Adı Odysseia’nın Kayıp Bölümleri
Yazar Zachary Mason
Yayıncı Jaguar Kitap
Çeviren Selin Siral
Editör Ferhat Özkan
Sayfa Sayısı 232 Sayfa
ISBN 978-605-65019-0-6
Paylaş

Odysseia’nın Kayıp Bölümleri

Zachary Mason

Odysseus’un Troya Savaşı sonrasındaki maceraları şöyle de özetlenebilir: “Bütün dönüşler İthake’yedir.”

Zachary Mason, Odysseia’nın Kayıp Bölümleri’nde Odysseus’un, deyim yerindeyse “bütün dönüşleri”ni, kırk dört bölümde yeni güzergâhlar çizerek, başka başlangıçlar ve farklı sonlar yaratarak anlatıyor. Calvino’nun Görünmez Kentler’de Marco Polo’nun anlattıklarını yeniden kurgulayarak bambaşka şehirler inşa etmesi gibi, Zachary Mason da canlı bir hayal gücü ve ona yakışan destansı bir dille Homeros’un destanını yeniden düşlüyor: İthake’ye giden yolda hayaller, kahramanlıklar ve hüzünlerle örülmüş yeni maceralar ve bambaşka hikâyeler sunuyor.

Mitoloji sevenleri yepyeni öykülerle tanıştıran Odysseia’nın Kayıp Bölümleri, Odysseus’la henüz tanışmayanları ise efsanelerin büyülü dünyasına davet ediyor.

Kapak tasarım (Jaguar Kitap için): Dwayne Booth (Mr.Fish)

Aysu Önen, Homeros cover ft. Odysseus, SabitFikir:
http://www.sabitfikir.com/elestiri/homeros-cover-ft-odysseus

Esra Yalazan, Odysseus’un Bütün Dönüşleri, Kitap Zamanı:
http://www.zaman.com.tr/kitap-zamani_odysseusun-butun-donusleri_2249111.html

Bu kitabı neden yayımladık?

Raymond Queneau’ya göre tüm edebiyat ya İlyada’dan ya da Odysseia’dan doğar. Zaten bu iki dev kitaba yapılan göndermeleri ve çeşitlemeleri saymak imkânsızdır. James Joyce’un Ulysses’i bu durumun en önemli ve ünlü örneklerdendir. Bu örneklere şimdi Zachary Mason’ın Odysseia’nın Kayıp Bölümleri de eklenmiş oldu. Mitoloji sevenler için harika “parça”lar barındırmasının yanı sıra, malum destandan haberi olmayan bir okurun bile Mason’ın yarattığı labirentler arasında dolaşmaktan hoşlanacağını düşünüyor olmamız bu kitabı yayımlamamızda büyük pay sahibi oldu. Selin Siral’ın harika çevirisiyle yayımladığımız Odysseia’nın Kayıp Bölümleri’nin, henüz oldukça küçük olan Jaguar Kitaplığı’na yakışacağını düşündük. Ayrıca küçük bir not: Amerika’da “Lost Books of Odyssey: A Novel” ibaresiyle sunulmasına rağmen; kitaptaki kırk dört bölümün, müstakil kırk dört öykü olarak da okunabileceğini söylemek gerek.

Zachary Mason

Yazar Hakkında Zachary Mason

Bugün Silikon Vadisi olarak adlandırılan bölgede 1974 yılında doğdu ve burada büyüdü. “Yapay zekâ” üzerine bilgisayar programcılığı yapan yazar, ilk romanı Odysseia’nın Kayıp Bölümleri’yle özellikle Amerika’da büyük bir başarı yakaladı.