Hadula: Bir Ada Öyküsü
Kitap Adı Hadula: Bir Ada Öyküsü
Yazar Aleksandros Papadiamantis
Yayıncı Jaguar Kitap
Çeviren Yasemin Aydın
Editör Özge Dinç
Sayfa Sayısı 168 Sayfa
ISBN 978-605-6501-95-1
Paylaş

Hadula: Bir Ada Öyküsü

Aleksandros Papadiamantis

“Modern Yunan nesrinin en büyük yazarı.”
Milan Kundera

“Kurgunun mucizevi doğasını bize Hadula: Bir Ada Öyküsü gibi kitaplar gösterir.”
Gabriel Josipovici

Hadula, yaşadığı adadaki dertlilerin kapısını çaldıkları yoksul bir kadındır. Şifalı bitkilerden hazırladığı ilaçlarla şifa dağıtır hastalara. Ve yaşlı Hadula, sonunda her şeyin kökeni olan bir soruna da çözüm bulur: Yaşamak sorununa.

Papadiamantis, dönemin sosyal ve ekonomik şartlarının -özellikle kadınlar üzerindeki- etkisini göstermekle kalmaz; suçun cezaya, iyiliğin kötülüğe karıştığı o gizemli bölgeye insan ruhunun adım adım nasıl çekildiğini de ustalıkla resmeder. Hiç aklımıza bile gelmeyenlerin nasıl da başımıza gelebileceğini, kaderimizden kaçmak için çırpınırken kendi kaderimizi yaratışımızı ve bu sırada yaşadığımız iç hesaplaşmaları, tutkuyla anlattığı bu trajik öyküyle gösterir.

Tiyatro oyunlarına, operalara konu olan ve antik Yunan efsanelerine sırtını dayamış bu modern Yunan klasiğini, Yasemin Aydın’ın Yunancadan çevirisi ve Herkül Millas’ın önsözüyle sunuyoruz.

Bu kitabı neden yayımladık?

“Modern Yunan edebiyatının azizi” kabul edilen Papadiamantis’in bugüne kadar Türkçeye hiç çevrilmemiş olması ve bu nedenle ülkemizde hiç bilinmemesi başlı başına tuhaf bir durum. (Bu Sait Faik veya Nazım Hikmet’in Yunan okuru tarafından bilinmemesi gibi bir şeydir.) Yanı başımızdaki Papadiamantis’in en önemli eserinin hâlâ çevrilmemiş olması bize bu kitabı yayımlamaktan başka bir seçenek bırakmıyordu zaten. Onun sanatının güzelliğini, karakterlerinin sahiciliklerini ve Papadiamantis’in onlar aracılığıyla bize gerçek bir edebiyat zevki veren öyküler anlattığını gören okurlarımızın da bize hak vereceğini düşünüyoruz. Jaguar olarak, öncelikle onun en çok bilinen eseri Hadula Bir Ada Öyküsü ile başlamak istedik. Daha sonra da toplu öykülerini yayımlayacağız. Suyun öte yakasının bu önemli ve değerli kalemini okurlarımıza sunduğumuz için mutluyuz.

Aleksandros Papadiamantis

Yazar Hakkında Aleksandros Papadiamantis

4 Mart 1851’de Hadula başta olmak üzere birçok çalışmasının coğrafi dokusunu oluşturan Skiathos Adası’nda papaz bir babanın dördüncü oğlu olarak doğdu. Skiathos’ta ancak on bir yaşına kadar eğitim görebildi. Daha ileri seviyede eğitim veren bir okul olmadığı için sonraki üç yılını babasının çiftçilik işlerine yardım ederek geçirdi ve kalan eğitimini yakın adalardaki okullara giderek tamamlayabildi. Üniversite için başkente gitmeyi başardığında yirmi üç yaşındaydı ve sadece iki yıl boyunca felsefe okuyabildi. Neyse ki, bu sırada kuzeninin de yardımıyla Yunan basın yayın dünyasına kıyısından köşesinden girmeyi başarmıştı. Ekonomik zorluklar nedeniyle öğrenimini yarıda bıraktıktan sonra geçimini sağlamak için birçok işte çalışsa da, hayatı boyunca bağlı kaldığı tek uğraş vardı: Yazmak. İlk romanı Muhacir 1878’de -İstanbul’da çıkan- Neologos’ta, sonraki üç romanı Atina gazetelerinde yayımlandı. Hatta bir süre sonra gazeteler onun öykülerini ve romanlarını tefrika halinde basmak için birbirleriyle yarıştılar. Papadiamantis telif konusunda gazetelere zorluk çıkarmadı, pazarlık yapmadı ve kazandığı parayı dikkatsizce harcadı. Bir dönem boyunca günlerini sadece öykü yazarak ve çeviri yaparak geçiren Papadiamantis Suç ve Ceza, Quo Vadis, Dracula, Manxman gibi romanları ve Çehov, Bret Harte, Jerome K. Jerome’nin öykülerini Yunancaya çevirdi. 1902’de memleketi Skiathos’ta en iyi eseri olarak kabul edilen Hadula’yı yazmaya başladı. Bu roman, ona “Yunanistan’ın Dostoyevski’si” unvanını kazandırdı ve Papadiamantis o günden sonra “Hadula yazarı” olarak anıldı. Romanı bitirdikten sonra Atina’ya tekrar döndü. Hırpani görünüşlü bir bekâr olarak, ölümüne dek büyük bir sadelikle yaşayan Aleksandros Papadiamantis, 1909’da memleketine yerleşti ve yakalandığı zatürre nedeniyle 3 Ocak 1911’de, doğduğu Skiathos’ta hayata gözlerini yumdu.