Buzda Yürüyüş
Kitap Adı Buzda Yürüyüş
Yazar Werner Herzog
Yayıncı Jaguar Kitap
Çeviren Ali Bolcakan
Sayfa Sayısı 106 Sayfa
ISBN 9786056587856
Paylaş

Buzda Yürüyüş

Werner Herzog

Sadece kült filmleriyle değil, yaşamı ve düşünceleriyle de sıra dışı bir isim olan Werner Herzog’dan benzersiz bir tecrübenin kitabı: Buzda Yürüyüş.

1974 yılının kasım ayında, geçen yüzyılın en önemli sinema eleştirmenlerinden yakın arkadaşı Lotte Eisner’in Paris’te hasta yatağında ölmek üzere olduğu haberini alınca şöyle der Herzog: Olamaz, dedim, şimdi ölemez, Alman sineması şu an onsuz yapamaz, bu önemli kadının ölmesine izin veremeyiz. Herzog, oraya yürüyerek giderse Eisner’in ölmeyeceğine, iyileşeceğine dair çılgınca bir inançla Münih’ten yola koyulur. Bir sırt çantası ile çıktığı bu yolculukta köylerden, tarlalardan, dağ yollarından kar buz içinde geçerken karşılaştıklarını kendisine has üslubu ile kâğıda aktarır. Yolda gördüklerini anlatırken aslında yaşam, ölüm ve dünya hakkında âdeta kısa ve kesik, ama derin bir konuşma yapar kendisiyle. 1982 yılında Lotte Eisner’in Helmut Kautner Ödülü alması üzerine yaptığı konuşmayı da sonuna eklediğimiz Buzda Yürüyüş, iyi bir yönetmenin gözünden, buz üstünde bir yolculuğa çıkarıyor okurlarını.

Bu kitabı neden yayımladık?

Arkadaşının hastalığını duyunca uçağa, arabaya atlamak yerine bir sırt çantası ile karda, buzda, yağmurda çamurda günlerce yürüyerek gitmeye başlayan birinin yol boyunca düşündükleri, gözlemledikleri de elbette ilginç olacaktı. Herzog tüm bunları şiirsel bir dille, yer yer bilinç akışı tekniğiyle kaleme alınca kitap da daha bir edebî değere ulaşıyor. Ayrıca “bir sanatçının portesi” olarak baktığımızda şunu görürüz: Sanatçı asla ve asla kolaya kaçmayan kişidir. Bu yürüyüş ile hem arkadaşını ölümden hem kendisini yok olup gitmekten kurtarmıştır Herzog. Hem delice bir inancın hem de insanoğlunun özgün fikirler ve eylemler yaratmadaki sınırsız becerisinin kitabıdır Buzda Yürüyüş. İnancımızı kaybeder gibi olduğumuzda, buzda yürüme cesareti gösteren bir sanatçıyı hatırlamamız için…

Werner Herzog

Yazar Hakkında Werner Herzog

Werner Herzog, Alman film yönetmeni, yapımcı, senarist ve oyuncu olarak tanınan bir sanatçıdır. 5 Eylül 1942’de Almanya’nın Münih şehrinde doğan Herzog, sinema dünyasında özgün ve sıra dışı çalışmaları ile bilinir. O, kariyeri boyunca deneysel ve belgesel filmlerle ön plana çıkmış, aynı zamanda kurgusal filmlerde de etkileyici eserlere imza atmış bir yönetmendir.

Herzog’un filmleri genellikle insanın doğa ve çevre ile olan çatışmasını, insan psikolojisini ve absürd gerçeklikleri ele alır. Onun eserleri genellikle özgün ve çarpıcı anlatıları, dramatik sahneleri ve güçlü atmosferleriyle dikkat çeker. Yönetmenlik tarzı, izleyicileri düşündürmeye ve filmleriyle derin bir etki bırakmaya odaklanır.

1970’lerde Herzog, Aguirre, Tanrı Öldü! ve Nosferatu gibi önemli filmleriyle sinema dünyasında tanındı. Aguirre, tarihi bir epik olan ve Amazon ormanlarındaki bir kaşif grubunun trajik hikayesini anlatan bir film olarak öne çıktı. Yönetmenin kariyeri boyunca, doğal afetler, izolasyon ve insanın çevre ile olan mücadelesi gibi temaları işlediği belgesel filmleri de büyük beğeni topladı.

Werner Herzog’un çalışmaları sadece film yönetmenliği ile sınırlı değildir; aynı zamanda bir yazar ve yapımcı olarak da aktiftir. Ayrıca, kendine özgü diksiyonu ve sinema hakkındaki düşünceleriyle tanınan bir figürdür. Herzog’un eserleri geniş bir yelpazede övgü almış ve sanat dünyasında etkisi sürmüştür.