Bayan Unguentine’nın Seyir Defteri
Kitap Adı Bayan Unguentine’nın Seyir Defteri
Yazar Stanley Crawford
Yayıncı Jaguar Kitap
Çeviren Suat Kemal Angı
Editör Berk Çetin
Sayfa Sayısı 120 Sayfa
ISBN 9786257027205
Paylaş

Bayan Unguentine’nın Seyir Defteri

Stanley Crawford

“İsim Bayan Unguentine’dir. Bu isimle doğan ben değildim, oydu. Büyük kablonun okyanus tabanına döşendiği günlerde telefonda evlendik, hava bu denli kötüleşmeden çok önceydi; o zaman yapılacak şey, gerçekten yapılacak şey buydu. Bizi bir başrahip, birden çok aboneye hizmet veren ortak bir telefon hattında karı koca ilan etti; en azından telefon hattını, elektrotları ya da bu tür şeyleri kutsadı. Ve tüm isimlerimi, kızlık soyadımı, ön adımı, göbek adımı elimden alarak beni Bayan Unguentine yaptı.”

Stanley Crawford’ın 1972’de yayımlanan ve çağdaş dünya edebiyatının saklı hazinelerinden Bayan Unguentine’nin Seyir Defteri, işte bu çarpıcı bölümle açılıyor. Yıllarca denizlerden denizlere sürüklenen, botanik bahçesine dönüştürülmüş bir mavnadır Bayan Unguentine. Sahipleri Bay ve Bayan Unguentine, görenleri hayrete düşüren yüzergezer bir dünya inşa etmişlerdir. Su üstündeki bu hareketli dünyada yaşadıkları, yaşamın ve kadın-erkek ilişkilerinin bir izdüşümü olmasının yanı sıra düşsel bir çılgınlığın öyküsüdür.

Muazzam bir hayal gücünün şiirsel bir dille ve kederli bir romantizmle birleştiği, âdeta yoktan var edilen, anlatı sanatının uçsuz bucaksız olanaklarını gösteren Bayan Unguentine’nin Seyir Defteri, Suat Kemal Angı’nın çevirisiyle…

Stanley Crawford

Yazar Hakkında Stanley Crawford

[1937]. Amerikalı yazar ve çiftçidir. Chicago Üniversitesi’nde ve Sorbonne’da eğitim gördü. 1970 yılında, El Bosque (Orman) adında bir sarımsak çiftliğinin sahibi olduğu Dixon, New Mexico’ya taşındı. Bir süre Sante Fe Bölgesi Çiftçi Pazarı Başkanı olarak görev yaptı. Romanları arasında Travel Notes (1967), Bayan Unguentine’nin Seyir Defteri (1972), Some Instructions (1978) ve Petroleum Man (2005) bulunmaktadır. Çiftliğindeki hayatını anlattığı biyografik metni A Garlic Testament 1992’de yayımlandı. Mayordomo: Chronicle of an Acequia in Northern New Mexico (1988) isimli çalışmasıyla aynı yıl “Batı Eyaletleri Kitap Ödülü”nü (Western States Book Award) kazandı.