Aşk Neden Acıtır
Kitap Adı Aşk Neden Acıtır
Yazar Eva Illouz
Yayıncı Jaguar Kitap
Çeviren Özge Çağlar Aksoy
Editör Özge Dinç
Sayfa Sayısı 400 Sayfa
ISBN 9786056374357
Paylaş

Aşk Neden Acıtır

Eva Illouz

Günümüzde sadece az sayıda insan, yakın ilişkilerin neden olduğu şiddetli acıdan kaçabilmiştir. Bu acılar çok çeşitlidir: Prens/prenses bulma yolunda öpülen çok sayıda kurbağa; internet üzerinden, işe yaramayan çok sayıda arayış, barlardan, partilerden ya da tanışma randevularından yalnız dönmek gibi. Acı, bir ilişki kurulduğunda da yok olmaz, çünkü kişi ilişki yaşarken de can sıkıntısı, kaygı ya da öfke hissedebilir; acı verici tartışmalar ve çatışmalar yaşayabilir ya da sonunda kafa karışıklığı, kişinin kendisiyle ilgili şüpheleri ve ayrılıklar ya da boşanmalar nedeniyle depresyon söz konusu olabilir.

Bunlar, aşk arayan çok az sayıda kadın ve erkeğin kaçabildiği acı verici zor deneyimlerden sadece bazılarıdır: Eğer sosyologlar aşkı arayan kadın ve erkeğin seslerini duyabilselerdi, uzun süreli ve yüksek sesli inleme ve sızlanma ayinleri işitirlerdi.”

Çağımızın önemli düşünürlerinden Eva Illouz, işte bu inlemeleri ve sızlanmaları, bilimsel ama kolay anlaşılır bir dile tercüme ediyor. Aşkın veya ona dair kavramların değişken anlamlarını incelerken sadece edebiyattan değil, çöpçatan siteleri ve ikili görüşmeler gibi güncel kaynaklardan da yararlanıyor: İnternet, mesafelere ve hayal gücüne neler yapar; günümüz ilişkilerinde bağlanma, onaylanma, evlilik, birliktelik ve cinsellik hangi anlamlara gelir, kadınların ve erkeklerin rolleri nelerdir, romantik seçimlerin yeni mimarileri nasıldır, toplumsal değişimler tüm bunlarla ne ölçüde ilgilidir, bazen aşkı takip eden duygu niye acıdır ve aşk neden acıtır?

“Artık hiçkimse, bu kitaba atıf yapmadan aşkı konuşamayacak.”
Die Zeit

“Aşkın ve evliliğin değişen biçimleri hakkındaki araştırmalarda bir milat…”
Axel Honneth

“Illouz, pekâlâ yirmi birinci yüzyılın sıradaki büyük entelektüeli olabilir.”
Guernica

Neslihan Elagöz o soruyu sordu: AŞK NEDEN ACITIR?
http://egoistokur.com/neslihan-elagoz-buyuk-soruyu-sordu-ask-neden-acitir/

Bu kitabı neden yayımladık?

Eva Illouz değişen dünyadaki insan ilişkilerini incelemekle ünlü bir sosyolog. Aşk gibi evrensel bir konuyu yine aşk denince akla gelen ilk etkilerinden biri olan acı çekmek olgusu üzerinden inceleyen Illouz, bu “her zamanın konusunu” özgün ve çarpıcı bir açıdan ele alıyor; edebî referansları ve sosyolojik metodolojisiyle…

Eva Illouz

Yazar Hakkında Eva Illouz

30 Nisan 1961 tarihinde Fas’ta doğdu. On yaşındayken ailesiyle birlikte Fransa’da yaşamaya başladı. Paris’te sosyoloji, edebiyat, iletişim okudu. Çeşitli ödüller aldı, iki kitabı Amerikan Sosyoloji Derneği tarafından onur ödülü ve en iyi kitap ödüllerine layık bulundu. 2009 yılında önde gelen Alman gazetesi Die Zeit tarafından “yarının düşünce biçimini değiştirebilecek yaşayan on iki düşünür”den biri seçildi. Kudüs İbrani Üniversitesi’nde sosyoloji profesörü, Bezalel Güzel Sanatlar ve Tasarım Akademisi’nin ilk kadın başkanıdır. 80 makale ve kitap bölümü, 7 kitap yazan Eva Illouz’un kitapları 15 dile çevrilmiştir.