Kalan

Tom McCarthy

"Ben hep sahici olmayan biri olmuştum. Kazadan önce bile Robert de Niro gibi sokakta yürüyor olsam, sigaramı onun gibi yaksam ve hatta ilk denemede yakmayı başarsam, yine de şöyle düşünürdüm: İşte ben, tıpkı bir film karakteri gibi bir yandan sokakta yürürken bir yandan da sigara içiyorum. Anlatabildim mi? İkinci el. Filmdeki insanlar bunu düşünmüyor. Onlar sadece işlerini yapıyorlar, gerçek olanı, hiçbir şey düşünmüyorlar. Kazadan sonra iyileşirken, hareket etmeyi ve yürümeyi öğrenirken, hareket edebilmek için anlamaya çalışırken… Bütün bunlar zaten daha önce de olmuş olduğum şeyden daha fazlasını olmama neden oldu, yaptığım şeylerle arama başka bir mesafe katmanı daha ekledi."

Kalan'ın isimsiz anlatıcısının başına gelen kazanın ne olduğunu bilmiyoruz, ama sonuçlarından haberdarız: Hafıza kaybı yaşıyor, daha sonra geri kazanmayı başarabildiği hatıralarının düzeni değişiyor ve en basit gündelik hareketleri bile yeniden öğrenmesi gerekiyor. Bir havucu tutup ağzına götürebilmeyi veya yürümeyi yeniden öğreniyor örneğin. İnsani eylemler üzerine uzun uzun düşünüyor böylece. Kazandığı yüklü tazminat sayesinde daha çok kendisi olduğu anları tekrar kurmaya çalışıyor.

Tom McCarthy, yaşarken üzerinde hiç düşünme gereği duymadığımız, akıp gittiklerinin farkında bile olmadığımız o sahici anların üzerine gidiyor: Yaşamdan bazı "kare"leri çekip alıyor, onları mercek altında büyütüyor, tekrar tekrar oynatıyor ve tüm bunlardan akıcı bir roman çıkarıyor.

İngiltere'nin son yıllarda çıkardığı en ilginç yazarlardan Tom McCarthy'ye edebî şöhretini kazandıran romanı Kalan'ı, Çiğdem Erkal İpek çevirdi.

"Bu sersemletici derecede müthiş roman, kurgusal konuların en seyrek görüleni hakkında: Mutluluk."
Jonathan Lethem

 

Kapak tasarım: Gray318

Kitap Üzerine Yazılar

KİTAPTAN ALINTI

Kaza hakkında çok az şey söyleyebilirim. Hatta neredeyse hiçbir şey. Gökyüzünden düşen bir şeyle ilgiliydi. Teknoloji işte. Parçalar marçalar. O kadar, gerçekten: Bütün söyleyebileceğim bu kadar. Farkındayım, çok fazla bir şey değil. Çekindiğimden falan değil. Sadece… Her şeyden önce, olayı hatırlamıyorum bile. Bomboş: Beyaz bir sayfa, kara bir delik. Belli belirsiz bazı görüntüler var, his sayılabilecek bir şeyler: Bir şeyin çarpması, ya da bir şeyin çarpmış olduğu. Veya daha doğrusu bir şeyin neredeyse çarpacağı. Mavi bir ışık, parmaklıklar, diğer renklerin ışıkları, bir yatak veya tepsi gibi bir şeyin üzerinde taşınmış olmak. Ama kim bunların gerçek hatıralar olduğunu söyleyebilir? Bunları, sarsıntıya uğramış zihnimin uydurmadığını ya da başka bir yerlerden çekip çıkartmadığını, başka bir yerden, başka bir delikten çıkartıp kazanın açtığı boşluğu –krateri– doldurmak için buraya yapıştırmadığını kim iddia edebilir? Zihinler intibak yetenekleri olan, kurnaz şeylerdir. Hakiki fırsatçılar.