Bayan Caliban

Rachel Ingalls

“Ingalls’ın hayal gücünün ve imgeleminin nesre dönüştüğündeki sahiciliği şaşırtıcıdır. Bayan Caliban, kayda değer bir sonuca ulaşmayan bir aşk hikâyesinin tüm acı-tatlı görünümlerini, melankolisini içinde barındırır.”

Joyce Carol Oates

“Gerilimi bir an bile azalmayan, son derece ustalıklı yazılmış bir eser.”

Ursula K. Le Guin
 
Dorothy, ev işlerinin tekdüze akışı ve evliliğindeki eşitsizliğin yıkıcılığı içinde yuvarlanıp gitmektedir. Bir akşam yine yemek hazırlamak için mutfağa girdiğinde, denek olarak kullanılmak üzere hapsedildiği enstitüden kaçan Larry isimli devasa bir yaratıkla karşılaşır. Bu karşılaşma ile birlikte hayatları birdenbire yön değiştirir. İlişkileri ilerledikçe ve birbirlerini daha yakından tanıdıkça bu iki farklı dünyanın kesişimi, yepyeni bir özgürleşme alanına dönüşmeye başlar.

20. yüzyıl Anglo-Amerikan edebiyatının gömülü kalmış cevherlerinden Bayan Caliban ile toplumsal cinsiyet rolleri, aşk, cinsellik ve kıskançlık gibi konuları kendine has gerçeküstü bir atmosferde bir araya getiren Rachel Ingalls, ilk kez Türkçede.

KİTAPTAN ALINTI

Boşandığından beri Estelle, Dorothy’ye de aynı şeyi yapması için uzun süre şiddetle ısrar etmişti. Özellikle ısrarcı olmasının nedeni, diye düşünmüştü Dorothy, benzer bir kader ortaklığı istemesiydi; yeni evli kadınların bütün arkadaşlarının da evlenmesini istemesi gibi. Veya yeni anne olmuş kadınların da başkalarına anneliği ısrarla tavsiye etmesi gibi.

Estelle arada bir hâlâ boşanma konusunu çıtlatırdı ama Dorothy’den gerçek anlamda vazgeçmişti. Dorothy’nin bitap halde ona yeter deyip, “Sanırım boşanmak için fazla mutsuzuz,” diye açıklama yaptığı gün vazgeçmişti.

O günlerde Dorothy’nin başını duvara yaslayıp artık yaşamıyor gibi hissettiği zamanlar olmuştu, çünkü artık sevginin mümkün olduğu herhangi bir dünyanın parçası olmadığını düşünüyordu. Ve kendisine şunu sormuştu: Din gerçekten de ölümden sonra güya kötü şeyler olacağına inandıkları için insanları bir arada tutan tek şey miydi? Hayır, hepsi ölmeden önce oluyordu. Özellikle de boşanma.

Birden saatin farkına vardı ve o kadar telaşlandı ki çıkarken neredeyse Estelle’in buzdolabına koyduğu eti almayı unutuyordu. Moda sergisi için on dördünde buluşmak üzere sözleştiler.

* * *

Eve döndüğünde ter içindeydi. Saat tahmin ettiğinden geç olmuştu; önce sosu hazırlamaya girişti. Fırın, buzdolabı, lavabo arasında gidip gelirken otomatikman radyoyu açtı ve ardından giysilerini değiştirip makyaj yapmak için yatak odasına koştu. Çabucak mutfak önlüğünü bağlayıp tekrar mutfağa doğru koşarken radyodaki ses şöyle diyordu: Polis bölgedeki sakinlere, bu son derece tehlikeli hayvan için tetikte olmaları tavsiyesini yineliyor.