Richard Ford

1944’te Mississippi’de dünyaya geldi. Michigan State Üniversitesi’nde turizm işletmeciliği bölümüne girdikten sonra İngilizce bölümüne geçip buradan mezun oldu. Mezuniyetinden sonra Michigan’da bir süreliğine lise öğretmeni olarak çalıştı. Disleksi bozukluğuna rağmen edebiyatla ilgilenmeye başladı. Kaliforniya Üniversitesi’nde yaratıcı yazarlık programına başladı ve 1970’te “Master of Fine Arts” derecesiyle bu programı bitirdi.

İlk romanı A Piece of My Heart 1976’da, ikinci romanı The Ultimate Good Luck ise 1981’de yayımlandı. Bu zaman aralığında Williams College ve Princeton Üniversitesi’nde dersler verdi. İki romanının da beklediği heyecanı yaratmadığı düşüncesiyle kurmaca yazarlığına ara verip New York çıkışlı bir dergi olan Inside Sports’ta çalışmaya başladı. Buradaki
macerası da kısa süren Ford’un, yaşadıklarından yola çıkarak kaleme aldığı Sportswriter isimli romanı 1986’da yayımlandı. Roman, Time dergisi tarafından “yılın en iyi beş romanı” arasında gösterildi, PEN/Faulkner Kurmaca Ödülü’nün finalistleri arasında yer aldı. 1987’de yayımlanan öykü derlemesi Rock Springs ile tanınırlığı iyice artan Ford’un ismi Raymond Carver ve Tobias Wolff gibi isimlerle anılmaya başlandı. Wildlife [Vahşi Hayat] 1990’da yayımlandı ve aynı isimle 2018’de sinemaya uyarlandı. 90’lı yıllardan itibaren pek çok öykü derlemesinde editör olarak katkıda bulundu, Independence Day isimli romanı 1996’da yayımlandı.

PEN/Faulkner ile Pulitzer Kurmaca Ödülü sahibi olan Ford’un Canada (2012) isimli romanı da Jaguar Kitap tarafından yayımlanacaktır.